Орион и Гетите
Учените отдавна са разкрили, че 12-те могили върху платото в археологическия резерват Сборяново повтарят разположението на звездите от съзвездието Орион. Според проф. Диана Гергова племето на гетите (от латински getae, са тракийско племе, което през 339 г. пр. Хр. е обитавало двата бряга на долен Дунав. Херодот ги споменава в историята си със следната забележка: „Гетите са най-мъжествени и най-справедливи сред траките“. По време на похода на Дарий I (522 г. пр. Хр.–486 г. пр. Хр.) срещу скитите (513 г. пр. Хр. ), гетите се противопоставят на персийския владетел, но са победени, както и другите тракийски племена по десния бряг на р. Дунав. След отхвърлянето на персийското владичество, гетите от десния бряг на Дунав стават част от Империята на одрисите (траки), докато те са завладени от Филип II – владетел на Македонското царство, към 340 г. пр. Хр.. Завладяването на земите на гетите от дясната страна на р. Дунав дава повод на македонските владетели да предявят претенции за власт над гетите и на север от Дунав, но опитите на Александър Велики (през 335 г. пр. Хр. и 327 г. пр. Хр.) и Лизимах (310 г. пр. Хр.) да ги подчинят остават безрезултатни), останките на чиято култура намираме днес в района на свещарската гробница, са вярвали, че душата на човек е неразривно свързана с Космоса.
![]() |
Женско лице, открито при разкопките при Голямата Свещарска Могила. |
Всичко в могилите на гетите показва, че за тях няма смърт. Всичко е движение напред и това не е базирано на някакво суеверие, а на изключително високо знание какво се случва с човека след смъртта (както се някой от нас се опитваме да обясним на другите, задача непосилна за нашето съвремие). Вярата в безсмъртието на душата е била обоснована на нивото на актуалните за времето им познания, каза проф. Гергова при второто си гостуване във "Въпрос на гледна точка" по NEWS7.
Именно заради вярването, че душата се слива с Космоса и позновайки хармонията на Космоса, царският некропол в Свещари е проектиран като групи могили, които отговарят на отделни съзвездия. Интересно е, че при тях се наблюдават разлики в начина на трупополагане, разкри тя.
Внимание заслужава е идно от последните открития в Свещари – зъб, обвит със златна коронка. Подобно нещо археолозите намират за първи път по тракийските земи и това показва, че в IV-III в. пр. Хр. по тракийските земи е имало медицина и зъболечение.
източник: News7.bg